Historia kościoła

Historia kościoła w zarysie

Kościół

Parafia w Woźnikach istniała już w XIII wieku.Woźniki bowiem wzmiankowane są w dokumencie biskupa krakowskiego Fulko z 1206 r. Pierwszym kościołem wzmiankowanym w 1490 r., był drewniany kościół św. Walentego, wzniesiony na tzw. "staromieściu", czyli blisko "grodziska". Na tym samym miejscu w roku 1696 wzniesiono nowy drewniany kościół, również pw. św. Walentego. Po lokacji miasta, przed 1386 rokiem, wybudowano drugi kościół pw. św. Katarzyny. Kościół ten po zmianie lokacji w poł. XV w. stał się centrum parafii. Główna nawa kościoła pochodząca z XIV w. była murowana w stylu gotyckim. Kościół był przebudowany przez protestantów w poł. XV w. i odbudowany przeszedł modyfikację od stylu gotyckiego poprzez formy renesansowe do baroku. W pierwszej połowie XVI w. dobudowano kaplice boczne. Pierwotną, drewnianą wieżę, zamieniono w latach 1607-1608 na murowaną. W roku 1798 kościół spłonął podczas pożaru miasta. Odbudowa kościoła trwała do roku 1829.

Nasz kościół

piątek,